Bécs arra számít, hogy Budapest enged vitás gazdasági kérdésekben – mondta egy pénteki osztrák lapnak Reinhold Lopatka osztrák külügyminisztériumi államtitkár, aki a nap folyamán Budapesten kezd tárgyalásokat.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusa tárgyalópartnereivel „nagyon világosan” akar beszélni a problémákról, amelyekkel az osztrák vállalkozók szembesülnek – írta a Die Presse. „Az nem megy, hogy Magyarország hirtelen megváltoztassa a játékszabályokat, mint például a hulladékgazdálkodásban” – vélekedett Lopatka. Az államtitkár szerint Orbán Viktor miniszterelnök a végsőkig feszíti az európai jogi kereteket, „egy olyan pontig, amelyen már átlépi azokat”. „Magyarországra nyomást kell gyakorolni” – jelentette ki.
A két ország között eddig is folytak szakmai egyeztetések, és az osztrák minisztérium egy korábbi közleménye szerint a pénteki tárgyalásokat is korábban kitűzték már. Lopatka Budapesten az antiszemitizmus problémáját is fel akarja vetni. A magyar államnak „határozottan fel kell lépnie” a zsidó származású embereket érő fenyegetések ellen – mondta.
A bécsi Izraelita Hitközség (IKG) főtitkára, Raimund Fastenbauer azt mondta a Die Pressének, tapasztalataik szerint a Fidesz kormányra kerülése óta egyre több magyarországi zsidó ember fontolgatja „politikai okokból”, az áttelepülést Bécsbe. Közlése szerint hetente három-négy megkeresést kapnak az áttelepülést mérlegelőktől. Lopatka egyébként kedden egy közleményben sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy Orbán Viktor a Kuriernak adott, aznap megjelent interjúban arra utalt: az osztrák gazdák többsége nem törvényesen tevékenykedik Magyarországon. „Rendkívül sajnálatos az osztrák gazdák és földbérlők általánosító elítélése” – fogalmazott az államtitkár a közleményben.
A magyar kormányfő a keddi interjúban többek között azt mondta: kevés külföldi tevékenykedik a mezőgazdaságban Magyarországon. A riporter felvetésére, hogy Ausztria szerint mintegy kétszáz osztrák gazdálkodik az ország területén, a kormányfő úgy vélekedett, ők „valószínűleg mind olyanok, akik törvényellenesen tevékenykednek” Magyarországon. Rámutatott: a magyar törvény azt írja elő, hogy egy évben legkevesebb 185 napig az országban kell tartózkodnia annak, aki gazdálkodni akar. Néhány tucat külföldi, azok, akik az év nagy részében az országban tartózkodnak, nagyon sikeres – mondta a magyar kormányfő. A gondot nem ők, hanem azok a külföldiek és magyarok jelentik – jelentette ki –, akik zsebszerződéseket kötöttek.